Ořechy, semínka a ořechová másla
U lidí, kteří pravidelně jedí ořechy, je menší pravděpodobnost infarktů stejně jako úmrtí na srdeční choroby. Vyplývá to z dlouhodobých studií, kdy konzumace ořechů několikrát týdně souvisí s o 30 až 50% nižším rizikem infarktu a srdečních onemocnění.
Ořechy obsahují arginin, aminokyselinu, která je středem zájmu vědců a lékařů pro svou roli v ochraně vnitřní výstelky cévních stěn – činí je poddajnějšími a méně náchylnými k aterogenezi. Arginin je potřebný i k tvorbě velmi důležité molekuly zvané oxid dusnatý, která pomáhá uvolnit stažené cévy a usnadňuje průtok krve.
Ořechy jsou navíc vynikajícím zdrojem celé řady fytonutrientů – bioaktivních chemických látek, jež se nacházejí v rostlinách. Mají pro nás významné přínosy v oblasti zdraví, včetně antioxidační aktivity, která souvisí s prevencí koronárních chorob srdce.
Za zdraví prospěšné účinky ořechů jsou zodpovědné v nich obsažené tuky. Většinu tuků v ořechách představují mononenasycené tuky, klíčové tuky středomořského jídelníčku, který prakticky každá studie dává do souvislosti s nižším výskytem srdečních chorob a rakoviny i s dlouhověkostí.
Mandle, lískové oříšky, pekanové ořechy, vlašské ořechy, makadamové ořechy i pistácie mění složení krve způsobem, o němž se domníváme, že vede ke snížení rizika koronárních onemocnění. Zdravotní přínosy zajistí jedna 30g porce denně nebo 150g rozmanitých ořechů týdně.
Rychlé a skvělé tipy, jak si ořechy obohatit jídelníček:
- přidejte kešu či arašídy k restovaným pokrmům
- ochuťte si jogurt mandlovými lupínky
- přidejte vlašské ořechy do salátů z jahod a špenátu
- vytvořte si vlastní směs suchých plodů a ořechů – např. ořechy, datle, rozinky a ovespřírodním arašídovým máslem či mandlovým máslem si potřete nakrájené jablko nebo pár řapíků celeru
Příspěvky
Vlašské ořechy
18. 4. 2013
Vlašský ořech připomíná mozek, je jeho účelem tento orgán podporovat. Vlašské ořechy, stejně jako ryby, jsou skutečně „potravou pro mozek“.
Slunečnicová semínka
18. 4. 2013
Slunečnicové jadérko je bohaté na celou řadu sloučenin, které chrání proti chorobám a fungují jako antioxidant a antikarcinogen – slunečnicová semínka lze považovat za funkční potravinu (potravina, jejíž zdravotní přínosy přesahují běžnou výživu). Slunečnicová semínka obsahují rostlinné fytosteroly (hlavní beta-sisterol), které snižují cholesterol a mají další zdravotní přínosy.
Sezamová semínka / sezamové máslo / tahini
18. 4. 2013
Samotná semínka obsahují asi 50 až 60% mastných kyselin, jež jsou charakterizovány dvěma zástupci skupiny lignanů: sesaminem a sesamolinem.
Dýňová semínka
18. 4. 2013
Dýňová semena obsahují beta-sisterol, fytosterol, který pomáhá v léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP), nepříjemného, i když neškodného onemocnění, kvůli kterému musí muži nad čtyřicet let často v noci opakovaně navštěvovat toaletu. U beta-sisterolu byla rovněž zaznamenána schopnost snižovat cholesterol.
Pistácie
14. 4. 2013
Nahrazením kalorií z jiných tuků ve stravě pistáciemi se zlepšuje lipidový profil a snižuje se riziko koronárních příhod. Konzumace pistácií snižuje oxidativní stres a zlepšuje celkový cholesterol, tak i HDL („hodný“) cholesterol u zdravých dobrovolníků.
Pekanové ořechy
14. 4. 2013
Pekanové ořechy si svou reputaci zdravé potraviny zaslouží zejména pro obsah mononenasycených tuků (stejný najdeme i v olivovém oleji).
Arašídy / arašídové máslo
14. 4. 2013
Arašídy nejsou ořechy. Ve skutečnosti se jedná o luštěniny (stejně jako fazole či hrách), které navíc rostou pod zemí. Jejich nutriční vlastnosti jsou velmi podobné ořechům, podobají se jim i vzhledem a všichni jim říkají burské oříšky, zařazují se tak do ořechů.
Makadamové ořechy
14. 4. 2013
Olej v makadamových ořechách je z více než 80% mononenasycený, což je vyšší podíl než u jakéhokoliv jiného ořechu (olivový olej je mononenasycený asi ze 75 procent).
Lískové oříšky
14. 4. 2013
Lískové oříšky pomáhají s vysokým cholesterolem a benigní hyperplazií prostaty.
Kešu
14. 4. 2013
Přínosy oříšků kešu – kromě toho, jak dobře se cítíte, když je jíte – jsou srovnatelné s přínosy konzumace ořechů obecně.