Vlašské ořechy
Vlašské ořechy mají nejvyšší obsah omega-3 tuků ze všech ořechů. Omega-3 napomáhají snižování hladiny triglyceridů a zmírňují tvorbu plaku, a také na několika úrovních podporují fungování mozku. Jedna z těchto úrovní souvisí s náladou a pocitu.
Existují přesvědčivé populační studie, které spojují konzumaci velkého množství ryb (omega-3 mastných kyselin) s nízkým výskytem depresí. Omega-3 jsou měkké a poddajné a umožňují buňkám disponovat dostatečnou „pružností“, aby jim usnadnily vzájemnou komunikaci, čímž zprostředkovávají pohyb neurotransmiterů „spokojenosti“, jako je dopamin a serotonin, z buněk a do buněk, a rovněž podporují myšlení a paměť.
Omega-3 jsou skutečně „potravou pro mozek“ a ve vlašských ořechách jsou hojně zastoupeny.
Vlašské ořechy pomáhají zmírňovat hlad a mají přirozeně vysokou výživnou hodnotu, což znamená, že přijímáte celou řadu esenciálních nutričních látek na relativně malé procento denních kalorií.
Vlašské ořechy obsahují bílkoviny, vlákninu, vápník, hořčík, fosfor a draslík, a navíc i přibližně polovinu DDD manganu, důležitého stopového minerálu, který má zásadní význam pro růst, reprodukci, hojení ran, mozkové funkce a dobře fungující metabolismus cukrů, inzulinu a cholesterolu.
Omega-3 mastné kyseliny z vlašských ořechů a ořechového oleje nejsou stejné jako omega-3 v rybách. Většina výzkumů omega-3 tuků, který prokazuje tak významné kardioprotektivní účinky, zahrnuje dvě omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v rybách: EPA a DHA. Třetí omega-3 kyselina ALA neboli kyselina alfalinolenová je typ, který najdeme ve vlašských ořechách (a lněném semínku).
Tělo si teoreticky dokáže vyrobit další dva typy (DHA a EPA) z ALA ve vlašských ořechách, ne vždy se to však daří. ALA z ořechů je nicméně skvělá omega-3 kyselina s vlastními prospěšnými účinky.