Kešu
U lidí, kteří pravidelně jedí ořechy, je menší pravděpodobnost infarktů a úmrtí na srdeční choroby než u lidí, kteří ořechy nejedí. Ze studií vyplývá, že konzumace ořechů několikrát týdně souvisí s konzistentním, o 30 až 50 procent nižším rizikem infarktu a srdečních onemocnění. Přibližně polovinu tuků v oříšcích představují mononenasycené tuky, klíčové tuky ve středomořské stravě.
Kešu jsou o trochu méně kalorické než ostatní ořechy, mají však o něco vyšší podíl sacharidů. Jsou bohaté na minerály (hořčík, vápník, fosfor, draslík, měď a selen) a jsou plné bílkovin (5g na 28g ořechů).
„Syrové“ kešu nejsou ve skutečnosti syrové. Dužnina ořechu je obalena vnější ochrannou vrstvou, která obsahuje žíravý olej dráždící pokožku. Olej se odstraňuje tak, že se ořechy zahřívají v nakloněném bubnu. Jakmile jsou ořechy zbaveny oleje, postříkají se studenou vodou, aby se zchladili. Ořechy, které byly blíže tepelnému zdroji, bývají připálené a prodávají se levněji, jako horší jakost, i když jsou stejně chutné a výživné.