Oleje
Všechen nasycený tuk nám neškodí (např. kokosový olej), a „polynenasycený tuk“ je rozsáhlá skupina mastných kyselin s mnoha zástupci, včetně prozánětlivých omega-6 i protizánětlivých omega-3.
Rovnováha mezi omega-6 a omega-3 je pro lidské zdraví zásadní.
Omega-6 (kyselina linolová) a jedna z několika omega-3 (kyselina alfa-linolová - ALA) se považují uza esenciální tuky (tzn. naše tělo si je nedokáže vyrobit a musí je získávat ze stravy). Další dvě omega-3 (kyselina dokosahexaenová – DHA a eikosapentaenová – EPA) si tělo dokáže vytvořit z ALA, ale podaří se to jen ve 20%. Nejlepším přírodním zdrojem DHA a EPA jsou ryby a rybí tuk, kdy si tělo je tak už nemusí vyrábět.
Potíž se západní stravou je v tom, že jíme málo omega-3 (všech typů) a příliš mnoho omega-6, které jsou typické pro jídlo z bufetu. Průmyslově vyráběné, rafinované rostlinné oleje (světnicový, slunečnicový, sójový a kukuřičný) patří mezi nejhorší potraviny na této planetě, nám je však řečeno, že jsou „zdravé“, protože jsou „polynenasycené“. Ani na minutu tomu nevěřte.
Rovnováha mastných kyselin je zásadní pro zdravý tok krve. Mastné kyseliny jsou stavebními kameny hormonů a „minihormonů“, zvaných eikosanoidy (prostaglandiny), které ovládají desítky metabolických procesů v těle, aby byly v rovnováze.
Naši paleolitičtí předci měli poměr omega-6 ku omega-3 mezi 1:1 a 4:1. Většina odborníků to považuje za ideální poměr. Západní jídelníček se pohybuje mezi 20:1 a 25:1.
Vysoký poměr omega-6 ku omega-3 je spojován se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty a prsu, zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a zhoršením zánětlivých a autoimunitních chorob.
Nový výzkum ukazuje, že v rostlinných olejích (včetně řepkového, kukuřičného, sójového a slunečnicového), které se v restauracích opakovaně hodiny a hodiny přepalují, se hromadí velké množství toxinu zvaného HNE s vazbami na srdeční choroby a neurologické poruchy.
Když náš příjem omega-6 výrazně převáží nad příjmem omega-3, v těle dojde k podpoření vzniku zánětu. Z výzkumů vyplývá překvapivá souvislost mezi zánětem a infarkty, rakovinou, Alzheimerovou chorobou a dalšími nemocemi.
Nejzákladnější informace o tucích a olejích:
- určité množství nasyceného tuku nám svědčí
- omega-3 jsou pro nás velmi, velmi prospěšné
- mononenasycené tuky nám prospívají
- omega-6 nám svědčí ve vyvážených (obvykle malých) množstvích a ze zdrojů, které nebyly rafinovány a zpracovány až k smrti
- opakovaně používané (přepalované) rostlinné oleje jsou velmi, velmi škodlivé
- trans-tuky jsou metabolické jedy, přijatelné množství v jídelníčku je NULA
Příspěvky
Sezamový olej (nerafinovaný, za studena lisovaný, organický)
1. 6. 2013
Sezamový olej má mnoho předností – má však vysoký obsah omega-6.
Olej z makadamových ořechů
1. 6. 2013
Makadamový olej má vysoký obsah zdraví prospěšné kyseliny olejové.
Olej z konopného semínka
1. 6. 2013
Nezaměňujte tento skvělý, výživný olej s marihuanou. Olej z konopného semínka je tím nejvyváženějším olejem na trhu.
Olej z lněného semínka (lněné semínko)
1. 6. 2013
Kdekoli se z lněného semínka stane běžná součást jídelníčku, lidé jsou zdravější.
Extra panenský olivový olej
1. 6. 2013
Legendární zdraví obyvatel Středomoří se zčásti přičítá hojné konzumaci olivového oleje. Středomořská strava je známa vysokým podílem ryb, zeleniny a ovoce a nižším zastoupením nasycených tuků.
Kokosový olej
1. 6. 2013
Kokosový olej se výborně hodí na tepelnou úpravu jídel, neboť má vysoký kouřový bod (230oC) a nízkou míru „oxidace“ (dochází k ní, když se kvalitní tuk zkazí a začne být nezdravý).
Mandlový olej
1. 6. 2013
Spolu se sezamovým olejem patří mandlový olej mezi nejoblíbenější masážní oleje díky jeho nádherné vůni. Mandlový olej je i skvělý, zdraví prospěšný olej na vaření.