Olivy
Vybírejte si olivy pečlivě. Tradiční fermentace je pomalý proces, založený na působení kvasinek a bakterií, na jehož konci je potravina plná zdravých sloučenin a aktivních kultur, jež nám velmi prospívají.
„Zpracované“ olivy jsou takové, které prošly louhovou lázní. „Staromódnější“ (a mnohem lepší) metodou je nakládání do oleje, nálevu, vody či soli. Informace o způsobu zpracování by měla být uvedena na obale.
Olivy a jejich olej obsahují širokou škálu prospěšných rostlinných sloučenin, včetně tokoferolů, flavonoidů, anthokyaninů, sterolů a polyfenolů. Polyfenoly jsou nejspíš zodpovědné za chuť oliv a kromě toho mají i protizánětlivé účinky, zlepšují imunitní funkce, napomáhají prevenci poškození DNA a chrání kardiovaskulární systém.
Olivy a olivový olej jsou důležitou součástí středomořské kultury a dávají se do souvislosti s nespočetnými přínosy pro lidské zdraví, včetně nižšího výskytu srdečních onemocnění a některých typů rakoviny.
Tuk v olivách (a v olivovém oleji) je převážně tvořen mononenasycenou kyselinou olejovou, která bývá spojována s vyššími hodnotami HDL („hodného“) cholesterolu. Celá řada studií ukázala, že lidé, kteří přijímají hodně mononenasycených tuků, mají nižší pravděpodobnost úmrtí na choroby srdce.