Lékořice
Lékořice je víceletá rostlina, která pochází z jižní Evropy, Asie a Středomoří. Nejběžnější léčebné využití lékořice je k podpoře zdraví horních cest dýchacích. Je známa svým zklidňujícím účinkem na zanícené sliznice. Lékořicový kořen po promíchání s vodou či ve formě kapek na kašel zklidňuje sliznice krku, plic a průdušek.
Navíc se lékořicový kořen používá i při podráždění močového ústrojí, při adrenalinové únavě a vyčerpání, stavech imunodeficience, alergiích, jaterních chorobách a k detoxikaci. V Japonsku se používá k léčení hepatitidy (žloutenky) a je rovněž vynikající bylina na syndrom chronické únavy.
Glycirrhizin (ze skupiny saponinů), nejznámější složka lékořice, je protizánětlivý a zároveň i stimuluje imunitu. Existují desítky publikovaných studií, které odhalují zdravotní účinky flavonoidů a dalších sloučenin obsažených v lékořici. Zdravotní asociace dokonce zařadila lékořici mezi šest potravin a bylin s nejvyšší protirakovinnou aktivitou.
Lékořice zmírňuje bolest kloubů a podporuje normální hladinu krevního cukru. Lékořice se osvědčila při zmírňování stresu spojeného s menopauzou a menstruací.
Nezaměňujte skutečný kořen lékořice s lékořicovými sladkostmi, z nichž většina je vyrobena z anýzu a neobsahuje prakticky žádný lékořicový kořen.
Nepoužívejte bylinnou lékořici, pokud máte vysoký tlak. Kontraindikací jsou i srdeční selhání, nemoci ledvin, cirhóza jater a cholestatické choroby jater. V potravinových doplňcích se pro svůj protizánětlivý účinek a další prospěšné účinky používá lékořice, u níž byl glycirrhizin odstraněn.