Kysané zelí (nepasterizované)
Fermentace je starodávná metoda preparace a konzervace, při níž se potraviny přirozeně zpracují pomocí mikroorganismů, jako jsou bakterie, které štěpí sacharidy a bílkoviny a dávají vzniknou výslednému produktu – jogurt, kysané zelí, miso, sójová omáčka podle „původní receptury“ a kimči. Jejich nutriční hodnota je založena na přísadách a na procesu zpracování.
Moderní průmyslově vyráběné potraviny jako konzervované olivy a nakládaná zelenina ve skutečnosti neprocházejí fermentací, jsou jen ošetřeny chemikáliemi, nasoleny a zakonzervovány.
Jedině poctivá fermentace nám umožní získat zdravotní přínosy „živých kultur“, jako je laktobacilus.
Bakterie, jež se řadí mezi laktobacily, zásobují „hodné“ bakterie v našich střevech, čímž zajišťují rovnováhu střevní mikroflóry, která má vliv na trávení, imunitní funkce a na absorpci a asimilaci nutričních látek. Celá řada studií dospěla k závěru, že různí zástupci rodu Lactobacillus podporují a zlepšují imunitu. Dále aktivní kultury, jako v kysaném zelí, mají stimulační účinek na buněčnou imunitu a dokonce dokážou potlačit H. pylori.
Probiotika (živé kultury) pomáhají tlumit zánět, který je ústředním faktorem mnoha degenerativních chorob, včetně nemocí srdce. Probiotika pomáhají zvýšit počet NK buněk („přirozených zabijáků“), které představují mocnou zbraň imunitního systému. Zvyšují počet protilátek, když dojde k infekci. Zlepšují trávení, mají protirakovinné účinky, dokážou zvýšit „hodný“ cholesterol a zároveň snižovat ten špatný. V přirozeně fermentovaném zelí jsou tyto bakterie zastoupeny velmi hojně.
Indoly, fytochemické látky v zelí, podle výzkumů pozitivně upravují metabolismus estrogenu, což s největší pravděpodobností snižuje riziko onemocnění rakovinou. Při fermentaci zelí vznikají isothiokyanáty, které mají schopnost předcházet rakovinnému růstu. Sulforafan (představitel isothiokyanátů) zvyšuje produkci phase-2 enzymu, který dokáže „odzbrojit“ škodlivé volné radikály a pomáhají v boji s karcinogeny. Tento typ enzymu může snižovat nebezpečí vzniku rakoviny prostaty.
Červené a fialové zelí je zdrojem anthokyaninů, pigmentových molekul, které dodávají zelí fialovou barvu a borůvkám modrou. Anthokyaniny mají významné bioaktivní vlastnosti, včetně silných antioxidačních účinků. Protizánětlivé anthokyaniny mohou pomoci zmírnit alergické reakce a také chránit před poškozením pojivových tkání a cév, jež může mít zánět na svědomí.
Šálek kysaného zelí nám dodá téměř 6g vlákniny na pouhých 45 kalorií. Obsahuje i 150% DDD vitamínu K, který je nesmírně důležitý pro zdravé kosti, a dále i slušné množství vápníku, vitamínu C, draslíku, fosforu, hořčíku a železa.
Průmyslově vyráběné zelí má velmi vysoký obsah sodíku (soli) a je pasterizované, což z něj činí „mrtvou“ potravinu bez prospěšných bakterií!!! Poohlédněte se po čerstvém či syrovém kysaném zelí v obchodech se zdravou výživou či v sudech v lahůdkářstvích nebo si vyrobte vlastní kysané zelí.