Klíčky
Brokolicové klíčky mají třicet- až padesátkrát vyší koncentraci ochranných chemických látek než vzrostlá rostlina brokolice, a to včetně indol-3-karbinolu, tedy jedné z protirakovinných látek, který brzdí lidské buňky rakoviny prsu a prostaty. Navíc může snižovat riziko hormonálně ovlivněných typů rakoviny tím, že mění metabolismus estrogenu.
Brokolicové klíčky jsou navíc i zdrojem sulforafanu, jednoho z nejúčinnějších představitelů skupiny isothiokyanátů, který zvyšuje produkci phase-2 enzymu účinného v boji s karcinogeny. Tento typ enzymu může snižovat nebezpečí vzniku rakoviny prostaty.
Vojtěškové klíčky jsou zdrojem další důležité skupiny fotochemických látek, a to saponinů. Saponiny lze přirovnat k „přírodním čistícím prostředkům“, které najdeme v celé řadě rostlinných druhů, zejména ve fazolích. Saponiny se vážou na cholesterol, čímž předcházejí jeho opětovnému vstřebávání do systému. Ze studií vyplývá, že vojtěška a vojtěškové klíčky mohou být součástí chemopreventivní strategie a mohou u člověka snižovat výskyt rakoviny.
Zajímavé je, že rakovinné buňky mají ve svých membránách více cholesterolu podobných sloučenin než normální buňky. Saponiny nejenže se dokážou vázat na cholesterol, dokážou také zasahovat do růstu a dělení buněk.